Nadaje smak naszemu życiu, choć łatwo o niej zapomnieć. Niektórzy ryzykują dla niej zdrowie i życie. Najczęściej przychodzi naturalnie, bez szukania jej na siłę, wiemy, że to jest to. Ale może można też jej wyjść naprzeciw? Rozejrzeć się za nią? Jak odnaleźć swoją pasję, gdy nie wiadomo nawet, gdzie rozpocząć poszukiwania?

Co Cię tak naprawdę kręci w życiu?

Kończyłem wtedy drugi rok dziennikarstwa. Decyzja, do której namawiał mnie kolega, była logiczna, choć oponowałem – nie bardzo chciało mi się wierzyć w to, że ktoś będzie chciał czytać moje opinie na blogu. Mamy rok 2006 i te kojarzą mi się z internetowymi pamiętnikami (sic!). Co innego, gdyby tak tego bloga prowadzić po dziennikarsku, profesjonalnie… O muzyce rozmawiać lubiłem od dawna, pisać od zawsze. Swojego pierwszego bloga odpalam na MySpace (prehistoria…), kolejnego na WordPressie. Po drodze pojawiają się kolejne przystanki: współpraca z pierwszym lokalnym portalem, potem pierwszym ogólnopolskim, nawiązywanie kontaktów z zespołami i wytwórniami, znajomości, które przetrwały do dziś, pierwsza drukowana gazeta, wreszcie prowadzenie własnego magazynu i serwisu internetowego. W tamtych czasach muzykę pochłaniałem, a pisanie przychodziło mi łatwo, bo napędzał je wewnętrzny ogień. Pasja.

Jednym z celów, nad którym możemy pracować z moimi klientami, jest odpowiedź na pytanie, jak odnaleźć swoją pasję? To duże pytanie, wprost nie sformułował go jeszcze nikt. Zazwyczaj klienci już przychodzili do mnie ze swoimi pasjami oraz zainteresowaniami, potrzebowali tylko wsparcia w znajdowaniu na nie czasu i zachęty do wytrwania. Pisanie książki, doktoratu, nauka języka angielskiego, bieganie, jazda na rowerze, malowanie figurek kolekcjonerskich – te dziedziny przewinęły się na sesjach w ostatnich latach. Ale czasem pasja, marzenie może pojawić się w odpowiedzi na pytanie „co Cię tak naprawdę kręci w życiu?” dotyczące zupełnie innego celu. Niekiedy nie jest one nawet wypowiedziane.

Pamiętam klientkę, która pracowała nad zwiększeniem swoich zarobków, i gdy rozważaliśmy wspólnie, jakie ma opcje, wspomniała, że od dawna marzyła o tym, by prowadzić własną cukiernię. Dodam, że nie była w żaden sposób związana z branżą gastronomiczną. Tak właśnie wygląda pasja – może przyjść z zupełnie zaskakującej strony, iść w poprzek naszego wykształcenia, pracy albo wręcz odwrotnie, wpisywać się w nasze naturalne zdolności i mocne strony. Zawsze jednak sprawia, że gdy o niej wspominamy, twarz rozświetla uśmiech, źrenice się rozszerzają, zaczynamy mówić szybciej i żywiej. Pasja coś w nas zapala.

Co robić, gdy nie wiesz, jak odnaleźć swoją pasję?

No dobrze, ale jak ją odkryć? Jak odnaleźć swoją pasję, gdy jednak nic nie przychodzi nam do głowy? Dla mnie pasja to coś innego niż hobby i zainteresowania. Kultywując swoją pasję jesteśmy w stanie ścierpieć duże niewygody, poświęcać się, dla hobby i zainteresowań raczej nie poczynimy takiej ofiary. Niektórzy dla pasji są w stanie zaryzykować nawet swoje życie czy zdrowie – pomyślmy np. o strażakach, ratownikach medycznych czy nauczycielach podczas II wojny światowej – choć oczywiście nie trzeba iść aż tak daleko, bo to może być coś „mniejszego”. Pasja sprawia, że chce nam się żyć. Gdy się jej oddajemy, mamy w sobie więcej energii, optymizmu, pragniemy się podzielić czymś dobrym z innymi. Pasja jest jednym z elementów, które nadają sens naszemu życiu.

Szukając jej warto obserwować delikatne poruszenia w sercu, kiedy o czymś myślimy lub wyobrażamy sobie jakąś konkretną wizję przyszłości (nas w przyszłości). Można też spojrzeć wstecz, przypomnieć sobie, co kochaliśmy robić, i co to nam mówi o naszej pasji? Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak odnaleźć swoją pasję, proponuję Ci, byś pomyślał/pomyślała nad odpowiedziami na poniższe pytania. Gdy któreś pytanie przykuje Twoją uwagę, nie idź dalej, tylko zatrzymaj się przy nim i daj sobie czas na spokojne rozważania (zwracaj też uwagę na emocje, które się w Tobie pojawiają):

 • Co sprawia, że chce Ci się rano wstawać z łóżka? Że chce Ci się żyć?
 • Do czego Twoje serce się wyrywa?
 • Gdyby ani pieniądze, ani czas, ani nic innego nie stało na przeszkodzie, na coś by się zdecydował/zdecydowała?
 • O czym zawsze marzyłeś/marzyłaś?
 • Czego od zawsze chciałeś spróbować, ale się bałeś?
 • Co byś robił nawet wtedy, gdybyś musiał to robić za darmo?
 • Co Cię pochłania (albo kiedyś pochłaniało) na tyle, że zapominasz o upływającym czasie, jedzeniu i toalecie? 😉
 • Z kim lubisz spędzać czas, ale tak naprawdę? Kogo chciałbyś poznać osobiście?
 • Jaki temat, zagadnienie, dziedzina życia sprawia, że się ożywiasz? Że czujesz pobudzenie, zaczynasz szybciej mówić, gestykulować?
 • Co sprawia (jaka aktywność) że czujesz się na swoim miejscu w życiu? Podpowiedź: poznasz to po uczuciu spełnienia, błogostanu, pokoju w sercu, gdy to robisz.

Jak odnaleźć swoją pasję w przeszłości

Osobom szukającym odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć swoją pasję, pomóc może również spojrzenie wstecz i „połączenie kropek”. Chodzi o odpowiedź na pytanie: co lubiłem/lubiłam kiedyś robić i co wychodziło mi dobrze? Popatrz na wczesne dzieciństwo. Gdy znikałeś na długie godziny i rodzice nie mogli Cię znaleźć: co wtedy robiłeś? Co Cię zajmowało, z kim ten czas spędzałeś, od czego nie można Cię było oderwać nawet siłą? Później przyjrzyj się czasom, gdy byłeś nastolatkiem, nastolatką. Co sprawiało, że czułeś się podekscytowany? Co powodowało, że czułeś życie w sobie? A teraz rzuć okiem na wczesną dorosłość i tą późniejszą: co Cię tak naprawdę kręciło/kręci w życiu?

Spisz na kartce wszystkie pomysły, które przyszły Ci do głowy i przyjrzyj się im przez chwilę:

 • Czy widzisz jakiś wspólny mianownik?
 • Co się powtarza?
 • Co to mówi o Twojej pasji?

Pasja jest ważną częścią naszej codzienności, choć czasem może pomijaną. Dbamy o nasze zdrowie, o ruch, o to, by się dobrze odżywiać, nieźle zarabiać, pamiętamy o relacjach z bliskimi, a pasja czeka sobie grzecznie na swoją kolej. Warto jednak zrobić jej miejsce. Odwdzięczy się zwiększeniem zapału do życia, przyniesie radość, nada sens kolejnym dniom. A jeśli chciałbyś/chciałabyś popracować ze mną nad zadbaniem o Twoją pasję, zapraszam Cię na bezpłatną sesję wstępną. Podczas niej ustalisz, co Cię tak naprawdę pasjonuje, jaki kształt chciałbyś/chciałabyś nadać swojemu życiu i co stoi ku temu na przeszkodzie. Pokażę Ci, jak możesz pokonać te przeszkody, podejrzysz też mój sposób pracy, który pomógł moim dawnym klientom osiągnąć ich cele 🙂 Zapraszam!

Post Author: lukaszkusmierz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments