Poczucie szczęścia i bycia na właściwym miejscu, wolność finansowa, realizowanie się, rozwój, patrzenie z optymizmem w przyszłość – kto by tak nie chciał? Taka nagroda czeka osoby, które albo „przypadkiem” zaczęły pracować w miejscu skrojonym na ich miarę, albo włożyły solidny wysiłek, by tam dojść. Co więcej, takie osoby istnieją (serio, serio). Tylko jak znaleźć pracę dla siebie, gdy nie wiadomo nawet, od czego zacząć?

Jedna z moich Klientek miała jasno sprecyzowany cel – chciała więcej zarabiać. Nie poprzestała na abstrakcji, tylko wyraźnie określiła, co to znaczy „więcej”. Problem polegał na tym, że nie wiedziała, jak to osiągnąć. Pracę rozpoczęliśmy od przyjrzenia się jej celowi i motywacjom: z jakiego powodu jest to dla niej ważne, co jej to da, jakie emocje będą jej towarzyszyć, gdy już osiągnie swój cel? Dużo czasu zajęło nam przyglądanie się możliwościom, które ma, i to zarówno tym – nazwijmy je w ten sposób – „materialnym” (aktualnie wykonywana praca, znajomości, szkolenia), jak i wewnętrznym, takim jak świadomość własnych mocnych stron. I tak od rozpatrywania najbardziej „bezpiecznych” rozwiązań przez zastanawianie się nad tymi bardziej szalonymi (i działanie!) Klientka odkryła sposób na osiągnięcie celu, po czym wdrożyła ten sposób w życie.

A jak to zrobić samodzielnie, „w domu”?

Jak znaleźć pracę dla siebie, gdy nie wiadomo, od czego zacząć

Na początku zastanów się, co dla Ciebie samego oznacza znalezienie odpowiedniej pracy? Czy chodzi o wykonywane czynności, zarobki, formę zatrudnienia? Chcesz pracować u kogoś, wybrać samozatrudnienie czy może nauczyć się konkretnych umiejętności i z nimi „wyruszyć na łowy”, np. korzystając z sieci znajomych? Krótko mówiąc – zacznij od celu. Ważne, żeby ten cel był nie tylko atrakcyjny dla Ciebie, ale też konkretny, mierzalny, realistyczny i określony w czasie (gdy mamy wyznaczony termin, możemy śledzić nasze postępy).

Odpowiedź na pytanie, jak znaleźć pracę dla siebie, nie jest jedna, i będzie oznaczać co innego dla kogoś, kto wykonuje ten sam zawód od kilkunastu lat, a co innego dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Jeśli chcesz więcej zarabiać, to może rozwiązaniem jest po prostu rozmowa o podwyżce ze swoim szefem? Jeśli szukasz czegoś, co odpowiadałoby Twoim umiejętnościom i wyznawanym wartościom, może na razie nie rzucaj etatu, a otwórz dodatkową działalność „po godzinach” i sprawdź, jak reaguje na nią rynek? Możliwości jest wiele, wszystko zależy od Twojego celu.

Pomocne pytania na tym etapie:

  • Co chcesz osiągnąć?
  • Z jakiego powodu chcesz osiągnąć ten cel?
  • Co Ci to da?
  • Jak się będziesz czuł, gdy znajdziesz pracę dla siebie?
  • Na ile jest to dla Ciebie ważne?
  • Po czym poznasz, że znalazłeś pracę dla siebie?
  • Biorąc pod uwagę Twoje obecne możliwości, umiejętności, wiedzę, na ile oceniasz powodzenie Twojego celu?
  • Ile czasu Ci to zajmie?

Poznaj swoje mocne strony

To jeden z moich ulubionych etapów. Jak pokazały badania prowadzone przez kilka dziesięcioleci przez Instytut Gallupa, najlepsze rezultaty możemy osiągać wtedy, kiedy budujemy na naszych wrodzonych zdolnościach. Czyli nie tyle chodzi o „podciągnięcie się” tam, gdzie niedomagamy, co o zlokalizowanie, w czym jesteśmy dobrzy i skoncentrowaniu wysiłków wokół swoich mocnych stron. No dobrze, ale jak je odkryć?

Z pewnością wielu z nas orientuje się z grubsza, w czym jesteśmy nieźli, a co idzie nam opornie. Mam tu na myśli nie tylko umiejętności, zdolności (np. bardziej humanista czy umysł ścisły?), ale też cechy temperamentu. Ja w pracy z Klientem bazuję na klasycznym podziale temperamentów (sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk) i podstawowej wiedzy psychologicznej, jak nimi zarządzać. Dzięki temu podczas coachingu z Klientem wiem, w którą stronę z wyczuciem pokierować Klienta, by zbliżył się on do swojego celu, a co lepiej na tym etapie odpuścić.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć pracę dla siebie, a nie znasz własnych mocnych stron, cech temperamentu, charakteru, możesz skorzystać ze sprawdzonych kwestionariuszy osobowościowych. Popatrz też na swoje pasje. Zauważ, co lubisz robić w wolnym czasie (lub lubiłeś robić), co Cię pochłania bez reszty, gdzie znikałeś na długie godziny, gdy byłeś dzieckiem, i poszukaj wspólnego mianownika.

Pomocne pytania na tym etapie:

  • Jakie Twoje mocne strony pomogą Ci w znalezieniu pracy dla siebie?
  • W czym jesteś mocny?
  • Co lubisz robić?
  • Co Cię pasjonuje?
  • Co Ci dobrze wychodzi?
  • Co lubiłeś robić, gdy byłeś dzieckiem?
  • Gdyby Twój najlepszy przyjaciel miał wskazać Twoje mocne strony i pozytywne cechy, to jakie by wymienił?

By znaleźć pracę dla siebie, trzeba zacząć… szukać

Podczas sesji coachingowych Klient przygląda się swoim motywacjom, silnym stronom i szuka odpowiedzi na pytania (w tym, jak znaleźć pracę dla siebie). Ale równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest czas pomiędzy sesjami. To właśnie wtedy Klient ma okazję wprowadzić swoje pomysły w życie i zobaczyć, co działa, a co nie. Mówiąc inaczej, Klient musi przejść do działania. Dlatego jednym z etapów procesu coachingowego jest etap formułowania celów i podejmowania decyzji co do następnych kroków.

Jeśli myślisz nad tym, jak znaleźć pracę dla siebie, pomyśl, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności? Z kim porozmawiać, gdzie się udać, z jakiej pomocy skorzystać. Może to czas, byś rozpoczął kurs przygotowujący Cię do nowej pracy? Może warto wybadać rynek i popytać u źródła, jak wygląda praca w danym miejscu? A może po prostu chcesz poćwiczyć asertywność i autoprezentację przed rozmową z szefem? Najważniejsze, żebyś skonstruował jakiś plan, pamiętał o nim i… wziął się do roboty:) Już małe kroki w kierunku Twojego celu pozwolą Ci nabrać wiatru w żagle, a gdy się rozpędzisz, kolejne pomysły i działania będą Cię pozytywnie nakręcały:)

Pomocne pytania na tym etapie:

  • Co warto zrobić na początku?
  • Jaki będzie Twój pierwszy krok?
  • Co trzeba zrobić w dalszej kolejności?
  • Z kim musisz porozmawiać, od kogo zaczerpnąć wiedzy, gdzie pójść?
  • Co mógłbyś zrobić teraz małego, ale co jednocześnie przybliżyłoby Cię do głównego celu?
  • Czego Ci jeszcze brakuje, by Twój plan znalezienia pracy dla siebie był gotowy?
  • Co będzie Ci przypominało o Twoim planie?
  • Co zrobisz po tym, jak skończysz czytać ten artykuł?:)
  • Kiedy to zrobisz?

Szukając pracy dla siebie możesz przypominać żółwika próbującego wspiąć się na wysoką górę lub możesz zamienić ten proces w fascynującą, pełną żywych kolorów przygodę. Możesz skorzystać z dostępnych narzędzi (książek, vlogów, szkoleń), a możesz też skorzystać z fachowej pomocy kogoś, kto Cię wysłucha, da feedback, pomoże ruszyć do przodu, zmotywuje i będzie wspierał na każdym etapie.

Z sojusznikiem broni jest łatwiej, dlatego proponuję Ci pracę ze mną. Podczas wstępnej, darmowej sesji przyjrzymy się temu, co chciałbyś osiągnąć, w którym miejscu jesteś teraz i co Cię blokuje. Zobaczysz, jak pracuję, jak mogę Ci pomóc i wspólnie zdecydujemy, czy coaching to adekwatna forma wsparcia dla Ciebie. Przyjmujesz wyzwanie?;)

Post Author: lukaszkusmierz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments