W zimny, listopadowy wieczór wybrałem się wraz z moimi kumplami na film „Creed II”. Na szczęście moje przezorne uzbrojenie w postaci swetra z golfem nie było potrzebne (kto przeżył atak klimatyzacji w multipleksie, ten wie;)), i w ciepłych okolicznościach sali kinowej mogłem spokojnie sprawdzić, co przyniosła kolejna części historii zapoczątkowanej przez obraz „Rocky” z 1976 r. A od zarania jest to solidny zbiór mitów i symboli, które współczesny mężczyzna może odnieść do własnego życia.

Cień ojca

„Creed II” również przedstawia kilka wątków, które można potraktować symbolicznie, ale ja chciałbym się skupić tylko na jednym. Nazwałem go „cień ojca”, czyli taka relacja z ojcem, która synowi nie pozwala się rozwinąć. W tym cieniu żyją główny bohater filmu, bokser Adonis Creed i jego oponent Viktor Drago. Grany przez Michaela B. Jordana Adonis ściga się z legendą swojego ojca, wielkiego bokserskiego mistrza Apollo Creeda, a także staje się w pewnym sensie niewolnikiem tragedii, która dotknęła jego tatę wiele lat temu. Wspomniane uwikłanie i wynikające z niego przemotywowanie przed walką z Viktorem Drago sprowadza na niego klęskę. Z drugiej strony jest Viktor – projekcja ambicji i nienawiści ojca Ivana Drago, wielki chłop będący w totalnej zależności od apodyktycznego rodziciela. Choć sieje postrach w ringu, to mentalnie pozostaje tak naprawdę dzieckiem, co również nie może skończyć się dobrze. Dopiero gdy jeden z nich zawalczy o własny dorobek, odniesie wyzwalające zwycięstwo.

Gdzie kończy się mój ojciec

Są mężczyźni, którzy żyją w cieniu swoich ojców, bo nigdy w relacji z nimi nie nakreślili granic. Nie wiedzą, gdzie „kończy się mój ojciec” (jego ambicje, oczekiwania, poglądy na życie itd.), a gdzie „zaczynam się ja” (moje ambicje, oczekiwania, poglądy na życie). „Creed II” może być dla tego typu synów dobrą okazją do zastanowienia się nad tym, jak wygląda ich relacja z ojcem. Ale to też film dla ojców na dorobku, by, jak zauważył po wyjściu z kina mój przyjaciel-tata dwóch synów, nie przerzucali swoich nierealizowanych celów na własne dzieci.

Post Author: lukaszkusmierz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments